زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

کار در ترکیه

بسیاری از ایرانیان به دلیل همسایگی با ترکیه و امید به این که این کشور روزی عضو اتحادیه اروپا خواهد شد، دغدغه‌ی یافتن شغلی در ترکیه را در سر می‌پرورانند؛

شرایط و قوانین کار در ترکیه

بسیاری از ایرانیان به دلیل همسایگی با ترکیه و امید به این که این کشور روزی عضو اتحادیه اروپا خواهد شد، دغدغه‌ی یافتن شغلی در ترکیه را در سر می‌پرورانند؛ اما قبل از هر چیز باید بدانید شرایط*کار در ترکیه *برای اتباع خارجی با کسانی که مقیم این کشور هستند، متفاوت است. در هر صورت برای کسانی‌که در کشور خود دستمزد کافی دریافت نمی­‌کنند، کشور ترکیه یکی از بهترین گزینه­‌هاست؛ اما اگر به فکر کاری با حقوق بالا هستید، باید مهارت و تخصص لازم را دشته باشید؛ همچنین تخصص شما باید در لیست نیازمندی‌های این کشور باشد.

هر خارجی که در ترکیه کار می‌کند به یک مجوز کار معتبر احتیاج دارد. این مجوزها توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) صادرشده است. بیشتر خارجی‌ها باید هم‌زمان با ویزاهای کاری خود، مجوز کار خود را اخذ کنند. این بدان معناست که شما متقاضیان، ویزای کار خود را به سفارت ترکیه یا کنسولگری در کشور خود تحویل می‌دهید؛ درحالی‌که کارفرمای شما مدارک لازم را به MLSS ارسال می‌کند.

در ترکیه بالاترین حقوق مربوط به مشاغل پزشکی به‌­ویژه جراحی، چشم‌پزشکی و فیزیوتراپی است و کمترین میزان حقوق از آن قشر کارگر است. با توجه به این‌که اقتصاد ترکیه بر پایه‌ی کشاورزی و گردشگری است، فرصت‌های مهم شغلی در این کشور برای اتباع خارجی در بخش خدمات و صنایع پیشرفته نهفته است؛ اما اگر به دنبال کاری با درآمد بالا هستید، مشاغل زیر به ترتیب بالاترین حقوق را در ترکیه دریافت می‌کنند:

پزشک جراح، چشم‌پزشک، فیزیوتراپیست، پزشک، مهندس نفت، وکیل، خلبان هواپیما، برنامه‌نویس کامپیوتر، مهندس معمار.

حداقل دستمزد در ترکیه

حداقل حقوق، مربوط به حقوق کارگران است و منظور از حداقل حقوق، پایین­‌ترین دستمزدی است که کارفرما در قبال کار کارگر به او می­‌دهد. در کشور ترکیه میزان حداقل حقوقی که در سال 2020 برای کارگزان ترکیه اعلام شد، ۱600 لیرترک (423 دلار) در ماه است.

اقتصاد کشور ترکیه

در کل وضعیت اقتصادی ترکیه بسیار خوب است که می‌­توان گفت بخش عظیمی از آن را مرهون موقعیت جغرافیایی خود است که این امر به خاطر نزدیکی به دریا است. مهم‌ترین منابع درآمد مردم ترکیه نساجی است. طبق دسته­‌بندی سازمان سیا، کشور ترکیه در رده کشورهای توسعه­‌ یافته قرار گرفته ‌است. اکثر سیاست‌مداران و اقتصاددانان معتقدند که ترکیه کشوری تازه صنعتی­‌ شده است و به نظر آنان جایگاه صنعتی ترکیه در ردیف 20 کشور صنعتی جهان قرار دارد. 

ترکیه کشوری است که سالانه 40 میلیون توریست را در خود می‌­پذیرد و از این جهت، سودآورترین منبع اقتصادی ترکیه گردشگری است. با این حال نمی‌توان از این مطلب صرف نظر کرد که اقتصاد کشور ترکیه بر پایه کشاورزی استوار شده است و کشاورزی این کشور همواره رو به پیشرفت است و حدود ۳۵ درصد از نیروی کار این کشور را کشاورزان تشکیل می­‌دهند. مهم­‌ترین محصولات کشاورزی ترکیه: کتان، زیتون و تنباکو است.

علاوه‌بر این، کشور ترکیه تجهیزات مواد حمل و نقل و پوشاک به کشورهای دیگر صادر می­‌کند.

میانگین درآمد در ترکیه

میانگین درآمد در هر کشور، سنجشی برای رفاه مالی مردمان آن کشور است. منظور از میانگین درآمد، قدرت خرید مردم یک کشور در قبال رفع ضروریات زندگی است. بر این اساس آمار به دست آمده نشان می­‌دهد که میانگین درآمد در ترکیه 2000 لیر در ماه است. که با احتساب شرایط زندگی در ترکیه، درآمدی مطلوب است.

امنیت مالی در ترکیه

یکی از مهم‌­ترین مسائل برای کسانی‌که به کشوری مهاجرت می­‌کنند، امنیت مالی و اقتصادی در آن کشور است؛ بنابراین لازم است تحقیقات لازم در این باره را انجام دهند و اطلاعات جامعی در مورد وضعیت اقتصادی و امنیت مالی در آن کشور را داشته باشند. ترکیه از نظر اقتصادی از سال 2000 تا سال 2012 پیشرفت زیادی کرد. یکی از دستاوردهای مهم این کشور طی این سال‌‌ها ثبات اقتصاد کلان و مالی بود تا اینکه از سال 2012 به بعد نرخ تورم در این کشور بالاتر رفت. تورم در این کشور با نرخ 16 درصد، بالاترین نرخ تورم در سال­‌های بین  ۲۰۰۳ تا کنون بوده است.

ارزش لیر پایین آمد و بسیاری از شرکت‌های تجاری مهم در ترکیه، ورشکست شدند. از طرفی، تحریم‌ باعث بدتر شدن وضعیت اقتصادی این کشور شد؛ به‌طوری که در سال ۲۰۰۳، لیر ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داد.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)