زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

معرفی 10 شهر برتر ترکیه برای زندگی

ترکیه یکی از مقبولترین و جالبترین کشورهای جهان می باشد. ترکیه یک موقعیت خاص جغرافیای دارد که یک بخش آن‌ در آسیا‌ و یک بخش آن در اروپا قرار دارد. ترکیه مملکتی است با تاریخ بسیار با شکوه و فرهنگ های مختلف ‌و بینظیر.

معرفی 10 شهر برتر ترکیه برای زندگی

ترکیه یکی از مقبولترین و جالبترین کشورهای جهان می باشد. ترکیه یک موقعیت خاص جغرافیای دارد که یک بخش آن‌ در آسیا‌ و یک بخش آن در اروپا قرار دارد. ترکیه مملکتی است با تاریخ بسیار با شکوه و فرهنگ های مختلف ‌و بینظیر. هر گوشه این مملکت با اثار، تعمیرات و خرابه های تاریخی و دینی مزین شده است. این دیار باستانی دارای بیشتر از ۸۰ هزار مسجد است. ۹۹٪ نفوس این کشور مسلمان است. ترکیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان است.

ترکیه واقعاً یک کشوری با تحفه خدادادی است که دارای طبیعت معجزه آسا، مناظر آرام و سواحل باشکوه است. غذاهای  ترکی به دلیل خوشمزه بودن و تنوع در سراسر جهان مشهور هستند. ترکیه کشوری زنده و پر جنب و جوش است ، زیرا نیمی از جمعیت آن زیر 30 سال است. ترکیه یک کشور توسعه یافته و خودکفا است. هر شهری در ترکیه دارای زیبایی های خاص خود است ، برخی از با شکوه ترین شهرها در زیر ذکر شده است:

آنکارا

آنکارا از زمان اعلامیه استقلال ترکیه در سال 1923 توسط مصطفی کمال اتاترک پایتخت این مملکت اعلام شده است. آنکارا دومین شهر پرجمعیت ترکیه است و یک شهر مهم تجاری و صنعتی است. با کمال تعجب با چنین جمعیتی، آنکارا نسبت به سایر شهرهای اروپا از میزان جرم بسیار پایین صاحب بوده است. این شهر که در گذشته با نام آنگورا شناخته می شد و جایگاه بسیاری از فرهنگ ها و تمدن ها بوده است.
آنکارا شهری است با چهره های مختلف که بیشتر به دلیل فرهنگ و تاریخ غنی خود شناخته می شود. آنکارا همچنین به دلیل نژادی خاصی گربه ای به نام “آنگورا ترکی” و بز آنگورا که دارای پشم مرغوب و گران قیمتی به نام «Mohair» معروف است. آنکارا قلب ترکیه است و شهری است که فرهنگهای مختلف در خود جا داده است. یکی از زیباترین مکان های آنکارا قلعه آنکارا است که به عنوان نشانه ی این شهر شمرده می شود و از سال 2 B.C وجود داشته است. آنکارا یکی از پایتخت ها زیبا و با شکوه جهان محسوب می شود.

استانبول

استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه است و از نظر اقتصادی مهمترین شهر آن. این تنها شهر دنیا است که در میان دو قاره ی اروپا و آسیا قرار دارد و آنرا به هم متصل می کند. کانال جدا کننده آنها باسفورس است که در آن سواحل زیبا ترکیبی دلپذیری از جلال و زیبایی دیده می شود. استانبول یکی از شهرهای تاریخی و باستانی جهان است. برای بیش از 1500 سال، استانبول پایتخت سه امپراتوری مهم: روم ، بیزانس و امپراتوری عثمانی بود.

حدود 4 قرن، استانبول مرکز اسلام بود. استانبول از نظر میراث فرهنگی خیلی غنی است و دارای دیدنی ترین بناهای تاریخی و مذهبی است. استانبول شهری است که کلیساها و مساجد در کنار هم قرار دارند و این نشانگر پذیرش ادیان مختلف است. استانبول یک امیزه ی از مدرنیته و سنت است. این شهر توسعه یافته ترکیه و در عین حال شهری باستانی است که دارای بناهایی باشکوه تاریخی است که نشان دهنده گذشته با عظمت این شهر است

آنتالیا

آنتالیا یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است و بزرگترین شهر در سواحل مدیترانه ای آن است. این شهر سریعترین رشد را داشته و همیشه یک محل دید و بازدید محبوب برای گردشگران بوده است. این شهر سالانه بیش از یک میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کند.آنتالیا بیشتر بخاطر آبهای آبی آن به عنوان شهر تفریح گاه ترکیه و همچنین به عنوان سواحل فیروزه شناخته می شود. جنگل ها و کوه هایی این شهر مملو از ویرانه های باستانی و آبشارهای حیرت انگیز است.

بیشتر بدانید: مهاجرت به ترکیه

آنتالیا شهر رویایی هر ماجراجوی است. یکی از جذاب ترین مکان های آنتالیا ساحل کنیالتی است که تقریباً هفت کیلومتر طول دارد و در برابر کوه های توروس قرار دارد. آکواریوم آنتالیا نیز در نزدیکی این ساحل قرار دارد که دارای بزرگترین تونل جهان و انوع مختلف ماهی است. این شهر علاوه بر اینکه یک شهر طبیعتاً زیبا است، از جاذبه های تاریخی بسیار ارزشمند نیز برخوردار است و به همین دلیل موزیم های قدیمی و مشهری زیادی در‌ این شهر دیده می شوند.

بورسا

بورسا که در ابتدا با نام Prusa شناخته می شود، یکی از شهرهای باستانی ترکیه است. بورسا در شمال غرب آناتولیا، در نزدیکی دریای مرمره واقع شده است. این چهارمین شهر پرجمعیت ترکیه است. بورسا به دلیل طبیعت سبز و زیبا ، پارک ها و درختان و کوه های آن معروف است که منظره ای زیبای به شهر می بخشند. به همین دلیل است که آن را “بورسای سبز” (Yeşil Bursa) می نامند. اسکندر کباب که یکی از بهترین غذاهای جهان است و از معروف ترین غذاهای ترکیه در بورسا یک غذای‌ محلی است.

بورسا اولین پایتخت امپراتوری عثمانی بود ، به همین دلیل از نظر بناهای مذهبی بسیار غنی است و نمونه های خیره کننده ای از معماری عثمانی در آنجا‌ دیده می شوند. در قرن پانزدهم بورسا مرکز تجارتی ابریشم بود و تا قرن 17th به دلیل منسوجات ابریشمی اش در اروپا و آسیا مشهور بود. بزرگترین موزیم پانوراما 360 درجه که به نام موزه پانوراما 1326 نیز در بورسا در منطقه اوسمانگازی واقع است. نام این موزیم سال است که بورسا توسط عثمانی ها فتح شد.

مالاتیا

مالاتیا یا شهر هزاران ساله، در منطقه شرقی آناتولیای ترکیه واقع شده است که توسط کوههای شرقی توروس احاطه شده است. در زمان رومی ها با نام ملیتن شناخته می شد و بعداً وقتی ترکها این شهر را فتح کردند ، به عنوان مالاتیا نامگذاری شد. مالاتیا به دلیل زردآلوهای خوشمزه خود مشهور است، زیرا 80٪ زردآلوهای ترکیه توسط مالاتیا تأمین می شود. این شهر همچنین به عنوان “Kayısı Diyarı” که به معنای شهر زردآلو استت نامیده می شود.

بیشتر بدانید: خرید و اجاره مسکن در ترکیه

در زمان امپراطوری های بیزانس و روم ، مالاتیا یک پایتخت مهم در منطقه بود. مالاتیا شهری زیبا و دارای مکان های شگفت انگیزاست، از جمله موارد زیر را می توان نام برد: مسجد جدید در میدان مرکزی که در سال 1912 ساخته شد ، پارک آبشارها ، موزیم ، پارک هورایت که بزرگترین پارک در شهر است، موزیم آتاتورک و موارد دیگر.

ازمیر

ازمیر که اسم تاریخی آن Smyma است, دارای 8500 سال قدمت است. ازمیر سومین شهر پرجمعیت ترکیه و دومین بزرگ ترین شهر در منطقه دریای اژه است. ازمیر یک شهر مرزی است و یکی از زیباترین و بارور ترین شهرهای ترکیه است. ازمیر چهارمین شهر بزرگ ترکیه است. روزی یک شهر باستانی و تاریخی اکنون یک شهر مدرن ، توسعه یافته و پیشرفته ی اقتصادی و فعال است.

یشتر بدانید: کار در ترکیه

ازمیر از زمان های بسیار قدیم بندر مهمی در منطقه اژه بود و اکنون هم دومین بندر بزرگ کشور است. ازمیر یک شهر باستانی است و به عنوان یک موزیم روباز فعالیت می کند. ازمیر شهری زیتون، انگور و انجیر است. واقعاً که ازمیر شهری زیبا است، 

سکاریا

سکاریا، واقع در سواحل دریای سیاه ، یکی از مهم ترین شهرهای ترکیه به دلیل رشد و توسعه سریع آن است. در زمانه های‌ قدیم این شهر به نام Adapazarı شناخته می شد و بعدها در دهه 1950 اسم  Sakarya را به خود گرفت. سکاریا در قسمت غربی دریای سکاریا قرار دارد که این شهر از آب این دریا خود را تغذیه می کند و به همین دلیل این شهر به یک مرکز مهم کشاورزی تبدیل شده است. این شهر دارای تاریخ کهن و طبیعت آرامش بخش و زیبا می باشد.

آب و هوا این شهر تقریباً مدیترانه ای است، که تابستان های گرم و دلنشین دارند و زمستان های آن نیز آنقدر سرد نیستد. سکاریا از تاریخ غنی برخوردار است و دارای آثار باستانی بسیاری از دوره عثمانی است. مسجد رحیمه سلطان ، مسجد یونس پاشا، قلعه پاشالر، قلعه سیف لر برخی از مکان های تاریخی این شهر هستند.

قونیه

قونیه در منطقه مرکزی آناتولیا ترکیه واقع شده است. قونیه که به نام شهر مولانا نیز یاد می شود، یک جای مهم برای بازدید کننده گان صوفی است. این شهر از نظر اقتصادی و صنعتی توسعه یافته و پیشرفته است. یکی از مهمترین مکان های قونیه مقبره مولانا جلال الدین رومی است که یکی از دلایل اصلی بازدید از قونیه محسوب می شود و همچنان مدرسه کاراتای که یک مدرسه مذهبی بود اما امروزه به عنوان یک موزیم مورد استفاده قرار می گیرد.

آخرین خانه مولانا قونیه بود که آرامگاه وی نیز در این شهر است. این شهر زادگاه نظم تصوف مولانا در اسلام است که توسط درویش های  تأسیس شده است. قونیه به عنوان یک کی تز شهرهای بزرگ دینی شناخته شده است و قلعه و ارگ اسلام نامیده می شود. یکی دیگر از جاذبه های جالب و حیرت انگیز در قونیه، پارک پروانه های گرمسیری است که یک تجربه شگفت انگیز و یک پارک بی نظیر در منطقه است، این باغ خانه ی بیش از 6000 پروانه است.

دیاربکر

دیاربکر یکی از بزرگترین شهرها در جنوب شرق ترکیه است  که در سواحل راست رودخانه دجله واقع شده است. دیاربکر که با نام آمیدا در زمان رومی ها مشهور بود، یک شهر باستانی است که در هر طرف آن اثار تاریخی دیده می شود. در زمان سلطنت روم ، دیوارهای اطراف شهر را ساختند كه شهر قدیمی را احاطه كرده بود.

پس از رومی ها ، پارس ها آمدند و بعد از مدتی کوتاه دیاربکر توسط عربها فتح شد. رهبر این قبایل عرب بکر بن ویل بود و او کسی بود که نام این شهر دیاربکر که به معنای “کشور باکر” است گذاشت. یکی از مشهورترین و لذیذترین غذاهای این شهر «مفتون» است که از گوشت بره و سبزیجات تهیه می شود. 

ادیرنه

ادیرنه شهر زیبا و قدیمی است که در شمال غرب ترکیه موقیعت دارد. این شهر در بین مرز سه کشور: ترکیه، بلغارستان و یونان قرار دارد. در قرن ۱۸ این شهر باستانی به حیث سومین شهر پر جمیعت اروپا شناخته می شد. ادیرنه در قرن ۱۴ سومین پایتخت امپراطوری‌ عثمانی بود و این شهر بخاطر مساجد تاریخی، گنبد ها و منارهایش مشهور است.

بیشتر بدانید: تحصیل در ترکیه

یکی از مهمترین بناهای تاریخی این شهر، مسجد سلیمیه است که در قرن ۱۶ ساخته شده و توسط ماهرترین طراح ترکیه میمار سینان طراحی شده است. بازار آراسته، بِدستان و بازار علی پاشا سه بازار مشور، تاریخی و پوشیده در ادیرنه استند. ادیرنه به دلیل غذاهای محلی و شیرنی های دلپذیر و خوشمزه اش معروف است.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)