زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

روشهای اخذ پاسپورت ترکیه

قوانین کلی اخذ پاسپورت ترکیه

شما به‌صورت طبیعی با سفر به ترکیه چیزی بین 90 تا 150 روز (90 روز به ‌اضافه درخواست برای 60 روز بیشتر) می‌توانید بدون ویزا و به ‌عنوان توریست در خاک این کشور بمانید. در صورتی‌ که این اقامت بخواهد بیش از این باشد، باید اقدام به گرفتن کارت اقامت ترکیه یعنی کیملیک کنید. افرادی که به ‌قصد مهاجرت یا اقامت طولانی‌مدت به ترکیه می‌آیند اداره مهاجرت به آن ها کارت شناسایی (ID Card) به ‌نام کیملیک می‌دهد. کیملیک به‌عنوان جایگزین پاسپورت در کشورهای گرجستان (از 2011)، اکراین (از 2017)، قبرس شمالی، مولداوی (از 2019) و آذربایجان (از  2021) مورد پذیرش است.

کیملیک، پاسپورت و اقامت دائم نیست ولی برای فردی که به دنبال اخذ پاسپورت ترکیه است مزایایی دارد. با داشتن کیملیک شما حق کار نخواهید داشت اما فرصت پیدا می‌کنید تا به کارهایی مثل اجاره یا خرید خانه، افتتاح حساب بانکی، یادگیری زبان، ارزیابی بازارهای کار و غیره بپردازید.

برای تبدیل ‌شدن اقامت موقت به شهروندی ترکیه نیاز است برای سرمایه‌گذاری حداقل 500 هزار دلار، برای خرید خانه حداقل 250 هزار دلار، برای کارآفرینی استخدام حداقل 5 کارمند ترک و برای سپرده بانکی حداقل 500 هزار دلار پرداخت کنید. خبر خوب این است که این اعداد به‌ ترتیب از 2 میلیون دلار، 1 میلیون دلار و 3 میلیون دلار به اعداد بالا کاهش ‌یافته‌اند. در هر کدام از حالت‌های گفته شده، به ‌استثنای برنامه‌های سرمایه‌گذاری مختلف و خرید خانه بالای 250 هزار دلار که صدور شهروندی چند ماه بعد از آن انجام می‌شود، با راه‌های دیگر اکثراً در طول بازه زمانی 3 تا 5 سال می‌توان تابعیت ترکیه را به‌دست آورد.

روش‌های اخذ پاسپورت ترکیه

روش­ های اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه به شرح ذیل می‌باشند:

1. سرمایه‌گذاری در بورس (Fixed Capital):

وزارت صنعت و فناوری ترکیه حداقل میزان سرمایه‌گذاری در بورس برای اخذ شهروندی ترکیه را 500 هزار دلار آمریکا تعیین کرده است. با پرداخت این حداقل (یا بیشتر) شما می‌توانید ظرف 3 ماه پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

2. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات:

صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در ترکیه حداقل میزان سرمایه‌گذاری را 250 هزار دلار آمریکا (یا معادل لیر یا معادل سهام) تعیین کرده است. این میزان سرمایه حداقل باید به مدت سه سال در چرخه مبادلات باقی بماند. با پرداخت این حداقل (یا بیشتر) شما می‌توانید ظرف 3 ماه شهروندی و شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

3. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مربوط به صنعت و فناوری:

با داشتن املاکی با کاربری صنعتی یا فناوری به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا (یا به ‌صورت لیر یا سهام) که توسط وزارت صنعت و فناوری ترکیه تایید شده باشد، می‌توانید ظرف 3 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

4. اشتغال­زایی برای 50 نفر:

با توجه ‌به قوانین وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه، هر شخص که بتواند باعث اشتغال­ زایی برای حداقل 50 نفر شود می‌تواند ظرف 3 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند و یا اینکه می‌توانید با اشتغال ­زایی برای حداقل 5 تبعه ی ترکیه به مدت 3 سال شامل اخذ پاسپورت شوید.

5. سپرده بانکی:

طبق مصوبه آژانس مقررات و نظارت بانکی ترکیه اگر شخصی با حداقل سپرده به میزان 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به لیر برای حداقل سه سال در بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کند، می‌تواند ظرف 3 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند.

6. خرید اوراق قرضه دولتی:

طبق مصوبه وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه اگر شخصی اوراق قرضه­ ی دولتی را به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا یا معادل لیر آن خریداری کند و به مدت حداقل 3 سال به فروش نرساند، می‌تواند ظرف 3 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند.

7. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مربوط به مراکز توریستی:

طبق ماده 8/e از قانون حمایت گردشگری ترکیه افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم دارند، می‌توانند با تصمیم و تأیید شورای وزیران ترکیه اقدام به خرید املاک و مستغلات در مناطق و مراکز توریستی نمایند. این افراد می‌توانند ظرف 3 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنند.

8. ازدواج:

اگر تصمیم دارید که بدون هیچ دردسر و دوری از پیچیدگی‌های کار، سرمایه‌گذاری و خرید ملک شهروندی ترکیه را به‌دست آورید، ازدواج با یک تبعه ترکیه بهترین گزینه برای شما است. بعد از ازدواج شما کارت اقامت (ID Card) سه ‌ساله دریافت می­ کنید. بعد از طی شدن این سه سال شما می‌توانید برای شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام نمایید.

9. اشتغال:

اگر شما بتوانید برای 5 سال کامل در ترکیه با داشتن اجازه کار مشغول به انجام کار باشید، با دارا بودن کارت اقامت، اجاره‌نامه منزل و مدارک شناسایی کارفرما می‌توانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام نمایید (در این بازه ­ی 60 ماه حداکثر 6 ماه می‌توانید از ترکیه دور باشید).

10. تولد فرزند:

اگر یکی از والدین کودک تازه‌ متولد شده، تبعه­ ترکیه باشد، می‌توانند بلافاصله برای گرفتن شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنند. در غیر اینصورت (هیچ‌کدام از والدین تبعه ترکیه نباشند) باید از طریق سفارت کشور خود اقدام به دریافت پاسپورت نمایند و سپس با مدارک پاسپورت برای کودک اقامت کوتاه‌مدت (6 ماه) بگیرند. با پایان مدت 6 ماه کودک باید از خاک ترکیه خارج شود. البته در شرایطی امکان تمدید اقامت وجود دارد.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)