زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

خرید و اجاره مسکن در ترکیه

ترکیه به دليل داشتن مراكز درماني، آموزشي، صنعتي و

شرایط و قوانین خرید و اجاره مسکن در ترکیه

ترکیه به دليل داشتن مراكز درماني، آموزشي، صنعتي و گردشگري، يكي از كشورهاي مهاجرپذير و پرتردد است. اقامت گردشگران در اين كشور در مراكز اقامت موقت همچون هتل، هتل آپارتمان، مسافرخانه و‌ متل انجام مي‌شود؛ اما مسافراني كه در اين كشور قصد اقامت طولاني بيش از يك ماه را دارند،‌ نياز به محلي دارند كه هزينه‌هاي اقامت در آن به مراتب كمتر از هتل باشد.

به تازگي در سايت و اپليكيشن ديوار ترکیه، امكان بسياري از معاملات غيرحضوري در اين كشور وجود دارد. انواع معاملات املاك، وسايل نقليه‌، لوازم الكترونيكي، خدمات،‌ وسايل شخصي، سرگرمي و فراغت، شبكه‌هاي اجتماعي، كسب و كار، استخدام و كاريابي و… از طريق اين سايت امكان‌پذير است. با اين حال توصيه مي‌شود در بخش معاملات مسكن دقت بيشتري به خرج داده و صحت و سقم تمامي اطلاعات ارائه‌شده در آگهي‌هاي اين سايت، به صورت حضوري يا مجازي از مجاري قانوني استعلام شوند.

عوامل مؤثر بر قيمت مسكن در ترکیه

بهاي مسكن در ترکیه تابع شرايط زير است:

  • شهر محل اقامت، مهمترين عامل در بهاي مسكن است؛‌ طبيعتا در شهرهاي توريستي و گردشگري اين كشور، بهاي مسكن در انواع مختلف آن، به مراتب بيش از ساير شهرهاست.
  • در همين شهرها، محله شهر، ديگر عامل تعيين‌كننده قيمت نهايي مسكن است. مانند هر جاي ديگري، مناطق خوش‌آب و هوا، با برخورداري از امكانات شهري بيشتر، طرفداران بيشتري براي سكونت دارد و اين عامل تأثير مستقيم بر قيمت مسكن در محلات دارد. محلات بالاي شهر و پايين شهر اصطلاحي است كه با امكانات و آب و هواي هر منطقه شهري، ارتباط مستقيم دارد.
  • محلاتي كه در مركز شهرها قرار دارند محلاتي پرطرفدار جهت سكونت هستند؛ اين محلات به دليل دسترسي آسان به همه نقاط شهر، دسترسي به ادارات و سازمان‌هاي مهم شهري،‌ دسترسي به بازار و دسترسي به سيستم حمل و نقل درون‌شهري، همواره مورد تقاضاي بسياري از شهروندان هر شهر است.
  • محلات پايين شهر، به خاطر تراكم بالاي جمعيت، خانه‌هاي ارزان‌تري دارد؛ اين تراكم جمعيت، تأثير غيرمستقيمي بر افزايش امكانات در اين مناطق دارد. دسترسي به ادارات و سازمان‌هاي دولتي در اين مراكز به سختي امكان‌پذير است؛ چون اين ارگان‌ها در مناطق خيلي بالاي شهر يا خيلي پايين شهر احداث نمي‌شوند. با اين حال؛ دسترسي به امكاناتي چون بازارهاي محلي و كالاهاي ارزان‌قيمت فراوان، از جمله دلايل محبوبيت اين محله‌ها در ميان طيف وسيعي از ساكنين شهرهاست. همچنين وجود خانه‌هاي نقلي در محله‌هاي پايين‌شهر بر محبوبيت اين مناطق مي‌افزايد.
  • محله‌هاي حومه شهر به دليل عدم دسترسي آسان به امكانات شهري، مخاطب خاص خود را دارد؛ در برخي مواقع گرانقيمت و در برخي موارد ارزان است.
  • عوامل مهم مؤثر ديگر در قيمت‌گذاري مسكن، مساحت زمين و تعداد اتاق خواب و نورگير بودن يا مجهز بودن به تراس يا ساير امكانات و تجهيزات به كار رفته در يك خانه به شمار مي‌آيد.

اجاره‌بهاي مسكن در ترکیه

چنانچه قصد اجاره مسكن در ترکیه را داريد،‌ بهتر است پيش از اقدام به اين كار،‌ تحقيقات لازم در اين مورد را به انجام دهيد. در هنگام تصميم‌گيري به خريد يا اجاره يك آپارتمان در ترکیه،‌ لازم است امنيت آپارتمان توسط اداره امنيت منطقه تضمين شده باشد؛ قيمت پايين به تنهايي نمي‌تواند ملاك خوبي براي بهره‌مندي از يك خانه خوب باشد؛ بسياري از آپارتمان‌ها فاقد آسانسور هستند و به اين دليل بخشي از هزينه‌ها را از مبلغ اجاره كسر مي‌كنند. آپارتمان‌هاي قديمي به دليل داشتن وسايل و امكانات از رده خارج‌شده،‌ هزينه‌هاي اضافي براي تعمير را به ساكنين تحميل مي‌كنند. معاملات ملك و مسكن را صرفا با اشخاص حقيقي و حقوقي كه از شخصيت قانوني برخوردارند، انجام دهيد.

اجاره مسكن در ترکیه به مراتب سهل‌تر از خريد ملك و مسكن در اين كشور است؛ در ترکیه سنت رهن مرسوم نيست. براي اجاره مسكن لازم است، مبلغي معادل دو برابر مبلغ اجاره را به صاحبخانه بسپاريد. اين مبلغ شبيه رهن است؛ اما در مقدار بسيار كمتر. در شهري پرترددي چون استانبول، اجاره‌بهاي مسكن بين 2000تا 5000 لير متغير است. سوئيت‌هاي ارزان‌قيمتي در سرتاسر شهر استانبول وجود دارد كه احتياج روزانه، هفتگي و ماهيانه دانشجويان و مسافران را مرتفع مي‌سازد.

با توجه به نوع اقامت در ترکیه،‌ مي‌توان تصميم بهتر و عاقلانه‌تري در اجاره مسكن اتخاذ كرد. آسان‌ترين و به صرفه‌ترين نوع اقامت در ترکیه، اقامت گردشگري است. اقامت گردشگري، اقامتي سودآور براي اين كشور است؛ لذا متقاضيان مي‌توانند با اجاره ملك، اقامت توريستي 1 تا 2 ساله را دريافت كنند. قوانين جديد توريستي، مداركي را براي اخذ اقامت توريستي از افراد مطالبه مي‌كنند.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)