زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

تحولات در بانک مرکزی ترکیه

ترکیه شاهد تغییر پنجمین رئیس بانک مرکزی خود در سال‌های اخیر بود و بدین ترتیب، حفیظه غایه ارکان، اولین زن در این سمت پس از هشت ماه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

این بار تغییر رئیس بانک مرکزی ترکیه با موارد قبلی متفاوت است. روسای قبلی بانک مرکزی ترکیه به دلیل همراهی نکردن با طرح رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور برای پایین نگه داشتن نرخ‌ بهره بانکی برای مبارزه با تورم از سوی شخص رئیس‌ جمهور برکنار شده بودند.

این در حالی است که حفیظه غایه ارکان علت استعفای خود را «کارزار بزرگ ترور شخصیتی» عنوان کرده است.

خانم ارکان پس از انتشار ادعاهایی مبنی بر خویشاوندسالاری و پارتی‌بازی، روز جمعه خودش استعفا داد. هر چند که او به شدت اتهامات وارده را رد می‌کند.

پس از استعفای خانم ارکان، فاتح کاراهان سکان هدایت بانک مرکزی ترکیه را بر عهده گرفت. اینطور به نظر می‌رسد که آقای کاراهان که سابقه معاونت پیشین بانک مرکزی را در کارنامه خود دارد، همچنان میزان بالای نرخ‌های بهره را حفظ خواهد کرد.
چرا رئیس کل بانک مرکزی ترکیه استعفا داد؟

خانم ارکان بعد از چند هفته انتشار اخبار و گزارش‌ها مبنی بر نفوذ ناروای پدرش در دفتر بانک مرکزی استانبول استعفا داد.

اگرچه خانم ارکان به طور ضمنی درجاتی از حمایت کلامی اردوغان را دریافت کرد، ‌اما منتقدان همچنان رهبری او را زیر سوال بردند. اردوغان  در اظهاراتی گفته بود که «شایعات غیرمنطقی» که باعث تضعیف پیشرفت اقتصادی ترکیه شده است را محکوم می‌کند.

منتقدان به طور ویژه روی مصاحبه‌ای دست گذاشته بودند که در آن خانم ارکان گفته بود که خانواده‌اش به دلیل قیمت‌های بالا و عدم توانایی مالی برای اجاره خانه در استانبول، به همراه پدر و مادرش نقل مکان کرده‌اند

پس از انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ماه مه گذشته؛ مهمت شیمشک،‌ وزیر دارایی ترکیه و حفیظه ارکان برای مقابله با مشکلات اقتصادی این کشور از طریق افزایش نرخ بهره بانکی در سمت‌های خود منصوب شدند. بطوریکه نرخ بهره از ۸.۵ درصد در ژوئن به ۴۵ درصد در اواخر ماه گذشته رسیده است، اقدامی که با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران خارجی مواجه شد.

فاتح کراهان کیست؟

رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه همچون حفیظه ارکان و مهمت شیمشک، تجربه کار در ایالات متحده را دارد.

کاراهان، که در اوایل دهه چهارم زندگی خود است، مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در اقتصاد از دانشگاه پنسیلوانیا به پایان رساند و بعد از آن به مدت ۱۰ سال در بانک فدرال رزرو نیویورک مشغول به کار شد.

او سپس به عنوان اقتصاددان ارشد در شرکت آمازون منصوب شد و همزمان نیز به عنوان مدرس پاره وقت در دانشگاه های کلمبیا و نیویورک تدریس می کرد.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)