زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

برنامه درسی و متون آموزشی در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه زیر 18 سال در پایه های اول، دوم و سوم دارای 4 موضوع اصلی می باشد که عبارتند از:

برنامه درسی و متون آموزشی در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه زیر 18 سال در پایه های اول، دوم و سوم دارای 4 موضوع اصلی می باشد که عبارتند از: زبان ترکی، ریاضیات، دانش زندگی و زبان خارجی. در کلاس چهارم دروس علوم و مطالعات اجتماعی، جایگزین درس دانش زندگی می شوند. زبان خارجی که دانش آموزان در مدارس ابتدایی ترکیه یاد می گیرند در برخی مدارس متفاوت می باشد. رایج ترین زبانی که دانش آموزان آموزش می بینند، زبان انگلیسی می باشد و برخی مدارس به جای انگلیسی آلمانی، فرانسوی و یا اسپانیایی را آموزش می دهند. در برخی مدارس هم دو زبان خارجی آموزش داده می شود. در کلاس های ششم و هفتم دانش آموزان زبان ترکی، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی و زبان خارجی می آموزند. در کلاس هشتم درس مطالعات اجتماعی حذف شده و درس تاریخ انقلاب ترکیه جایگزین آن می شود. در دبیرستان های دولتی و حرفه ای، دانش آموزان هر روز 6 کلاس دارند و زمان هر کلاس 40 دقیقه می باشد. دبیرستان های خصوصی در هر روز 8 کلاس دارند. دروسی که در کلاس نهم دانش آموزان آموزش می بینند عبارتست از: زبان ترکی، ادبیات ترکی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، هندسه، تاریخ جهان، جغرافیا، دین و اخلاق، تربیت بدنی، زبان های خارجی (اکثراً زبان انگلیسی)، زبان دوم خارجی معمولاً آلمانی می باشد ولی زبان دوم می تواند فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، عربی، روسی و چینی باشد. به صورت کلی دانش آموزان در دوره های دهم، یازدهم و دوازدهم ریاضیات، هندسه، آمار، فیزیک، زیست شناسی، شیمی، جغرافیا، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد، منطق، هنر و موسیقی، بهداشت، کامپیوتر، تربیت بدنی، زبان های خارجی را مطالعه می کنند.

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان ترکیه

بورسیه تحصیلی عبارت است از کمک هزینه تحصیلی که نیازی به باز پرداخت آن نیست. بورسیه های تحصیلی بر اساس شایستگی افراد و پشت سر گذاشتن استانداردهای تعیین شده به متقاضیان اعطاء می شود. بسیاری از بورسیه های تحصیلی به گروه های خاصی از افراد تعلق می گیرد. برای مثال بورس تحصیلی برای زنان یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود دارد. افراد متقاضی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه می بایست در نظر داشته باشند که یک بورسیه تحصیلی ممکن است کل هزینه شهریه را پوشش دهد یا ممکن است بخشی از هزینه ها را تأمین کند. هر بورس تحصیلی شرایط خاص خود را دارد. بورسیه تحصیلی ممکن است مستقیم به حساب دانشگاه واریز شود. در کشور ترکیه بورسیه تحصیلی برای مقاطع تحصیلی تکمیلی در نظر گرفت شده است و در تحصیل زیر 18 سال در ترکیه در سطح دبیرستان بورسیه تحصیلی رایگان دبیرستان ترکیه تحصیلی به دانش آموزان تعلق نمی گیرد.

وضعیت اسکان و خوابگاه در مدارس و دبیرستان های ترکیه

برای اقامت دانش آموزان بین المللی متقاضی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه نیز برنامه هایی در نظر گرفته شده است. خوابگاه ها بیشتر به صورت دولتی هستند ولی خوابگاه های خصوصی نیز برای استفاده دانش آموزان وجود دارد. علاوه بر این برخی از مدارس خوابگاه های خود را به محصلین ارائه می دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیان که قصد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه را دارند، بعد از اخذ پذیرش مدرسه مورد نظر می بایست ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ کنند. دانش آموزان جهت اخذ پذیرش می بایست هزینه هایی که از طرف مدرسه اعلام شده است را پرداخت و مدارک مورد نیاز را برای مدرسه ارسال کنند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از مدارس در زیر آورده شده است:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات آن
 • ارائه توصیه نامه از معلمان
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان در صورت داشتن آن
 • ارائه تمکن مالی

 مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا در مدارس و دبیرستان های ترکیه در زیر آورده شده است:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 90 روز اعتبار
 • فرم تکمیل و امضاء شده درخواست ویزای تحصیلی
 • 2 قطعه عکس در ابعاد، عکس پاسپورت
 • بیمه برای کل اقامت متقاضی در ترکیه
 • اثبات رزرو بلیط هواپیما
 • تمکن مالی
 • محل اقامت در ترکیه
 • مدرک تحصیلی قبلی

با ارائه مدارک نام برده در صورت درست بودن مدارک، متقاضیان ویزای تحصیلی ترکیه را می توانند اخذ کنند و جهت تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت کنند.

معرفی مدارس و دبیرستان های ترکیه

اخذ پذیرش در مدارس دولتی ترکیه بسیار مشکل می باشد در این قسمت از مقاله برای متقاضیان تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه، مدارس ترکیه را معرفی می کنیم.

 • مدرسه بین المللی برداشت: برنامه درسی آمریکایی در کلاس یک تا دوازدهم که دروس آن شامل: انگلیسی، ریاضی، علوم، عربی، مطالعات اسلامی (برای محصلین مسلمان)، کامپیوتر، هنر، تربیت بدنی/ بهداشت، نمایش و مطالعات اجتماعی است.
 • مدرسه بین المللی انگلیس استانبول: این مدرسه به دلیل تحصیلاتی که ارائه می دهد شهرت جهانی دارد. این مدرسه فارغ التحصیلان خود را به دانشگاه های سراسر جهان و عمدتاً به انگلستان و ایالات متحده می فرستد.
 • مدرسه بین المللی کیتسون: این مدرسه کانادایی مهارت لازم برای تبدیل شدن به شهروندان مستقل جهان با اعتماد به نفس، مسئولیت پذیر، منظم را ارائه می دهد.
 • مدرسه ایوب اوغلو: هدف این مدرسه افزایش چند زبانه شهروندان با استاندارد های اخلاقی و تحصیلی بالا است که مجهز به آگاهی های اجتماعی، بین المللی و چند فرهنگی هستند.

هزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

والدینی که به خارج از کشور خودشان مهاجرت می کنند یکی از نگرانی هایشان آموزش و تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه فرزندان و نیازهای ویژه آن ها می باشد که باید قبل از مهاجرت حتماً در مورد آن تحقیق و بررسی کنند تا مدرسه ای که بتواند نیازهای خاص فرزندان را برآورده کند و از تجربیات و منابع مناسب برخوردار باشد را برای آموزش فرزندان خود بیابند. همچنین والدین می توانند فرزندان خود را در مدارس بین المللی انگلیس در استانبول که در مقطع ابتدایی و متوسطه ثبت نام کنند. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی در ادامه آورده شده است:

 • مدرسه برداشت، هزینه های خود را برای سال تحصیلی 2020/2021 عمومی نمی کند.
 • مدرسه بین المللی انگلیس استانبول سالانه از 109.405 لیر تا 267.057 لیر
 • مدرسه بین المللی کیتسون، هزینه های خود را برای سال تحصیلی 2020/2021 عمومی نمی کند.
 • مدرسه ایوب اوغلو سالانه از 50.750 لیر تا 71.250 لیر می باشد.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)