زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

اماکن تاریخی استانبول

اگر به ترکیه سفر می‌کنید یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید از آن بازدید کنید بناهای دوران عثمانی است.

اماکن تاریخی استانبول

کاخ توپکاپی

اگر به ترکیه سفر می‌کنید یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید از آن بازدید کنید بناهای دوران عثمانی است. کاخ توپکاپی یا طوپقاپی از قصرهای مهم امپراتوری عثمانی بوده است. پس بازدید از آن قطعاً از واجبات است!

این کاخ امروز به موزه تبدیل شده و یکی از جذاب‌ترین اماکن دیدنی استانبول است. در این موزه آثار هنری و تاریخی ایرانی نیز به چشم می‌خورند. از اشیای بسیار ارزمندی که در این موزه نگهداری می‌شوند می‌توان به لباس پیامبر اسلام، کفش ایشان، دندان، مو وغیره اشاره نمود.

  • آدرس کاخ توپکاپی: استانبول، خیابان باب همایون، پارک گولهانه

موزه باستان‌شناسی استانبول

از کاخ توپکاپی که خارج شوید چند قدم جلوتر با یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه مواجه خواهید شد: موزه باستان‌شناسی استانبول. آثار نگهداری‌شده در این موزه نه فقط متعلق به ترکیه بلکه بخش وسیعی از تاریخ خاورمیانه را دربرمی‌گیرد.

در این موزه سه بخش مجزا و بسیار حائز اهمیت وجود دارند: موزه مشرق باستان، موزه اصلی باستان‌شناسی و موزه هنر اسلامی که بخشی کاملاً مجزا است و کلکسیون ارزنده‌ای از هنر کاشی و سرامیک است.

داخل موزه اصلی باستان‌شناسی یک بخش با عنوان «استانبول در گذر زمان» وجود دارد که دیدن آن بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت است!

  • آدرس موزه باستان شناسی: استانبول، پارک گولهانه، خیابان عثمان حمدی بیگ

آب انبار یره باتان

آب انبار یره باتان یکی از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین اماکن تاریخی ترکیه است. این سالن زیرزمینی کاخ‌مانند 336 ستون در 12 ردیف دارد که زمانی خزانه نگهداری آب برای امپراتوری بوده است. تمامی ستون‌ها از سنگ‌های بازیافت‌شده سازه‌های قدیمی‌تر ساخته شده و کنده‌کاری‌های زینتی باشکوهی روی آنها انجام شده است. ستون‌های مدوسا مشهورترین بخش این بنا هستند.

نورپردازی داخلی این آب انبار به حدی زیباست که هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند.

  • آدرس آب انبار یره باتان: استانبول، محله سلطان احمد، خیابان یره باتان

میدان باستانی هیپودروم

باز هم در محله سلطان احمد، میدانی باستانی قرار دارد که زمانی مرکز فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری روم شرقی به شمار می‌رفت

در این میدان باستانی که بخشی از آن اکنون بازمانده چندین بنا قابل مشاهده است؛ ستون مار، ابلیسک (هرم‌سنگ) تئودوسیوس، ابلیسک والد، مجسمه پورفیری و بخش‌های دیگر. نام رسمی این میدان، میدان سلطان احمد است. بخش‌های بازمانده‌ای که پیشتر نام بردیم در بخشی از میدان به صورت محافظت‌شده نگه‌داری می‌شوند.

ممکن است زیر میدان کنونی، بخش‌هایی از هیپودروم وجود داشته باشد که هنوز کشف‌ نشده‌اند.

  • آدرس هیپودروم: استانبول، میدان سلطان احمد یا هیپودروم

حمام خرم سلطان

خرم‌سلطان شخصیت محبوب و شناخته شده‌ای نزد یکی از معروف‌ترین سلاطین عثمانی یعنی سلطان سلیمان بوده است. محبوبیت زیاد این کنیز رومی که توانست به سرعت به بانوی اول دربار تبدیل شود، آنقدر زیاد بود که سلطان سلیمان برای او قصرها، ساختمان‌ها و حمام‌های زیادی ساخت. یکی از این حمام‌ها که امروزه در کنار مسجد ایا صوفیه قرار دارد، به جاذبه گردشگری ویژه‌ایی در استانبول تبدیل شده است.

به محض ورود به حمام خرم سلطان محو تماشای زیبایی‌های مخصوص معماری دوران عثمانی خواهید شد. این حمام به دستور مستقیم خرم سلطان و به دست معمار چیره‌دست دوران عثمانیان یعنی سینان ساخته شده است. این حمام در قرن 16 میلادی برای استفادۀ عموم مردم بنا شد.

سینان از روش‌های مدرن و سنتی معماری عثمانی و رومی در ساخت این بنا بهره گرفته است. در این حمام آب‌نماهای زیبا، کاشی‌کاری، اتاق آب‌سرد و اتاق آب‌گرم، اتاق‌هایی با سنگ‌های مرمر و سقف گنبدی را شاهد خواهید بود.

  • آدرس حمام خرم سلطان: استانبول، مابین مسجد ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد استانبول

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)