زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

اخذ پاسپورت با خرید ملک در ترکیه

اخذ تابعیت ترکیه از طریق برنامه سرمایه‌گذاری (به ‌اختصارTCBI ) از تاریخ ژانویه 2017 شروع شد. آغاز این برنامه باعث رشد بی‌سابقه جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بخش های مختلف از جمله املاک و مستغلات شد.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

اخذ تابعیت ترکیه از طریق برنامه سرمایه‌گذاری (به ‌اختصارTCBI ) از تاریخ ژانویه 2017 شروع شد. آغاز این برنامه باعث رشد بی‌سابقه جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بخش های مختلف از جمله املاک و مستغلات شد. ترکیه به اتباع خارجی این فرصت را داده تا در کانال‌های مختلف اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کنند و از این طریق حق شهروندی ترکیه را به‌ دست آورند.
در ابتدا (یعنی سال 2017) حداقل میزان سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات 1 میلیون دلار آمریکا بود. اما دولت ترکیه برای تسهیل روند اخذ اقامت در سپتامبر 2018 این مبلغ را به 250 هزار دلار آمریکا کاهش داد.
آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ کمی بیش از ۲۲ هزار مسکن به خارجی‌ها فروخته شده، اما در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۴۰ هزار و در سال ۲۰۱۹ به ۴۶ هزار واحد رسید.
اما در سال 2020 به خاطر شیوع کرونا، کل فروش مسکن به خارجی‌ها به ۴۱ هزار واحد کاهش یافت که حدود ۱۷ درصد آنها را ایرانی‌ها، ۱۶ درصد عراقی‌ها و ۷.۴ درصد روسها خریداری کردند.
در واقع ایرانی‌ها برای اولین بار صدرنشین خرید مسکن در میان خارجی‌ها در ترکیه شدند. ایرانی‌ها طی سال ۲۰۲۰ حدود ۷۱۸۹ خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵ درصد رشد داشت.

شرایط اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

شما با خرید یک یا چند ملک جمعاً به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا می‌توانید به ‌راحتی در کمتر از 5 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید. این امکان برای دو تابعیتی‌ها و 180 کشور از جمله ایران فراهم است. همچنین پیش از خرید، نیاز به اقدام برای اخذ کیملیک و مشخص ‌شدن شرایط اقامت می‌باشد.

مدارک برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

 1. گواهی تولد (شناسنامه)
 2. پاسپورت
 3. گواهی اقامت
 4. گواهی وضعیت تأهل (مجرد، متأهل یا مطلقه)
 5. گواهی مرگ (اگر متقاضی بیوه باشد)
 6. بیمه سلامت
 7. 8 عدد عکس پرسنلی
 8. فرم‌های درخواست
 9. رسید هزینه خدمات (باید از صندوق دارایی تهیه شود)
 10. وکالت‌نامه (در صورت انجام کار توسط وکیل)

نسخه اصل و ترجمه ‌شده‌ی تمامی این مدارک باید به تأیید محضری در ترکیه برسند.

مراحل اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

 1. دریافت شماره مالیاتی: دریافت شماره مالیاتی از اداره مالیات در ترکیه. (معروف به ورگی نوماراسی)
 2. باز کردن حساب بانکی به نام خود: انتقال مبلغ واریزی از این حساب صورت می‌گیرد. شما برای باز کردن حساب بانکی به اصل پاسپورت، شماره مالیاتی، یک قبض که آدرس سکونت فعلی شما را نشان دهد (مانند قبض آب یا برق) نیاز دارید.
 3. پیدا کردن ملک: ملک باید به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا یا معادل لیر ترکیه باشد. ملک باید تکمیل یا در شرف اتمام کار باشد و هچنین مجوز تصرف و سند آن آماده باشد.
 4. ارزش‌گذاری رسمی ملک توسط کارشناس: قبل از انتقال سند مالکیت، باید از یک شرکت ارزیابی گزارش رسمی دریافت شود. این گزارش نشان می‌دهد که ارزش ملک حداقل 250 هزار دلار است. این شرکت ارزیابی، خود باید توسط هیئت بازارهای سرمایه (Capital Markets Board) دارای تأییدیه باشد.
 5. خرید ملک: مبلغ واریزی باید از حساب شخصی خریدار به ‌حساب شخصی فروشنده به ‌صورت مستقیم صورت گیرد. سپس تأییدیه‌ رسید انتقال از بانک دریافت شود. در عنوان سند غیر قابل ‌فروش تا سه سال ذکر خواهد شد (سه سال در رهن دولت).
 6. اخذ گواهی انطباق: پس از انتقال سند مالکیت، گواهی انطباق اطلاعات از سمت اداره­­ کل ثبت‌ اسناد صادر می‌شود. برای گرفتن این تأییدیه نیاز به رسیدهای بانکی، گزارش ارزیابی ملک، سند مالکیت (به همراه ذکر سه سال در رهن دولت) دارید.
 7. درخواست اقامت ترکیه: برای گرفتن اجازه اقامت شما لازم است که به دفتر مهاجرت استان خود مراجعه کنید. شما می ­توانید تا اقدام و صدور پاسپورت خود این اقامت را تمدید کنید.
 8. درخواست تابعیت ترکیه: این درخواست برای تأیید به همراه برگه‌ها و مدارک اقامت و سرمایه ­گذاری در املاک و مستغلات به اداره­ کل امور شهروندی فرستاده می‌شوند. پس از بررسی‌های لازم از طریق مقامات ذی­صلاح، صلاحیت شما برای دریافت تابعیت تأیید خواهد شد. این تأییدیه به همراه امضای رئیس‌جمهور وقت نهایی می‌شود و بعد از آن شما رسماً شهروند ترکیه محسوب می‌شوید.

 یکی از نکات مهم ملک خریداری ‌شده این است که علاوه بر ارزش حداقل 250 هزار دلاری، باید از یک شهروند ترکیه خریداری شود. با انجام درست و دقیق روندهای گفته شده می‌توانید با خیالی آسوده و مطمئن مانند چند صد ایرانی دیگر صاحب ‌خانه و تابعیت ترکیه شوید.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)