زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

اخذ پاسپورت با حساب بانکی در ترکیه

در سال 2018 با ایجاد تغییراتی در میزان حداقل سرمایه‌گذاری‌ها در ترکیه سیل جدیدی از درخواست‌ها برای پاسپورت ترکیه شکل گرفت.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سپرده بانکی

در سال 2018 با ایجاد تغییراتی در میزان حداقل سرمایه‌گذاری‌ها در ترکیه سیل جدیدی از درخواست‌ها برای پاسپورت ترکیه شکل گرفت. این تغییرات بر روی برنامه سپرده ­گذاری بانکی نیز تأثیر گذاشت و حداقل میزان سپرده­ ی بانکی را از 3 میلیون دلار به 500 هزار دلار آمریکا تغییر داد (چیزی در حدود یک ششم مبلغ پیشین!).

سپرده­ گذاری 500 هزار دلار آمریکا (یا معادل این مقدار به یورو یا لیر ترکیه) در یک یا چند حساب بانکی، به مدت حداقل سه سال، می‌تواند ظرف مدت‌ زمان کمتر از 3 ماه برای شما شهروندی و پاسپورت ترکیه را به همراه آورد.

فرایند سپرده‌گذاری در بانک

ابتدا لازم است که خود یا وکیل شما برای گرفتن اجازه اقامت کوتاه‌مدت و نیز شماره مالیاتی­ شما اقدام نماید؛ زیرا در هنگام بازکردن حساب بانکی به آن ها نیاز دارید. شما می‌توانید به ‌راحتی با مراجعه به اداره مالیات در ترکیه و ارائه پاسپورت خود شماره مالیاتی را دریافت نمایید.

سپس به یکی از بانک­ های ترکیه مراجعه کرده و حسابی به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا افتتاح کنید. همان‌طور که گفته شد نیازی نیست که صرفاً در یک بانک سپرده ­گذاری انجام دهید و می‌توانید این حساب­ ها را در چند بانک مختلف ایجاد کنید؛ به ‌طوری ‌که مجموع سپرده­ ها حداقل 500 هزار دلار شود.

نکته­ قابل ‌ذکر اینکه شما می‌توانید بسته به نیاز خود اقدام به افتتاح حساب در بانک ­های ترکیه نمایید. افتتاح حساب در بانک ­ها هم به ‌صورت حضوری و هم به‌ صورت آنلاین فراهم است. اگر هدف شما از بازکردن حساب بانکی (فارغ از سپرده ­گذاری) خرید و‌ فروش و نقل ‌و انتقال پول در ترکیه است، می‌توانید بدون نیاز به اقامت و صرفاً با پاسپورت خود یک حساب بانکی معمولی باز کنید. اما اگر قصد نقل‌ و انتقال پول در سطح بین­ المللی را از طریق بانک‌های ترکیه دارید، برای افتتاح حساب حتماً باید برگه اقامت همراه داشته باشید.

تراکنش­ های بانکی شما در ترکیه باید مطابق با قوانین بین‌ا‌لمللی مبارزه با تروریسم و پول‌شویی (FATF) باشد. چنانچه سیستم بانکی یا دولت ترکیه نسبت به‌ حساب شما مشکوک شوند، به ‌صورت کامل به بررسی حساب­ های شما مطابق با این قوانین خواهند پرداخت.

پس از افتتاح حساب ‌(ها)، از طریق بانک خود یا با مراجعه به اداره مقررات و نظارت بر سیستم بانکی ترکیه، فرم مربوط به درخواست اقامت از طریق سپرده ­گذاری بانکی را دریافت نمایید. پس از تکمیل کردن اطلاعات این فرم، درخواست شما به همراه اطلاعات حساب ‌(های) بانکی شما به وزارت امور داخلی ترکیه ارسال و فرایند بررسی درخواست انجام می‌شود. فرایند بررسی، تأیید و اخذ پاسپورت ترکیه حدود 3 ماه زمان خواهد برد.

دو نکته­ ی دیگر

  1. بالاتر گفته شد که برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سپرده بانکی باید حداقل 500 هزار دلار آمریکا در بانک سپرده ­گذاری شود. اما لزوماً نیاز نیست که حساب بانکی شما بر اساس دلار باشد. شما می‌توانید معادل 500 هزار دلار را بر پایه ­ی ارز یورو یا لیر ترکیه سپرده ­گذاری نمایید.
  2. سپرده شما به مدت سه سال باید در بانک (های) مورد نظر باقی بماند. در طول این مدت امکان برداشت از حساب وجود دارد، اما میزان سپرده بانکی شما نباید کمتر از 500 هزار دلار شود. در غیر این صورت زنجیره‌ای از اقدامات بین بانک شما، اداره مقررات و سیستم بانکی و وزارت امور داخلی ترکیه صورت می­ گیرد که منجر به ابطال شهروندی شما می­ شود.

بانک های ترکیه برای سپرده گذاری

بانک‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌توان به آن‌ها رجوع کرد، به دو دسته اصلی به قرار زیر تقسیم می‌شوند:

بانک ­های بین ­المللی ترکیه:

بانک HSBC: 

این بانک، یک بانک انگلیسی چند ملیتی و یکی از محبوب‌ترین بانک ­های خارجی در ترکیه است. در شعب خاص خود کارمندان انگلیسی ‌زبان و مسلط به امور سپرده بانکی برای اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه حضور دارند. همچنین وب‌سایت آن ها به زبان انگلیسی و آماده ارائه خدمات آنلاین است.

بانک ICBC:

این بانک، یک بانک چینی چند ملیتی است که روند درخواست سریع و آسان تابعیت ترکیه را با برنامه سپرده بانکی تضمین می کند.

بانک های داخلی ترکیه:

بانک Isbank :

این بانک به‌عنوان اولین بانک عمومی در جمهوری ترکیه افتتاح شده است و اکنون حدود 1300 شعبه در ترکیه دارد. در این بانک شما می‌توانید بر پایه دلار، یورو و لیر ترکیه اقدام به افتتاح حساب نمایید. این بانک ضمانت می ­کند که با وجود هر اتفاق مالی در کشور هیچ اتفاقی برای اصل پول و همچنین بهره شما نمی­ افتد.

بانک Ziraat Bank:

این بانک، یک بانک معتبر دولتی است که در سال 1863 تأسیس شده و دفتر مرکزی آن در آنکارا است. زراعت بانک با 24 هزار کارمند خدمات مختلفی را برای مشتریان شرکت‌ها در سراسر جهان انجام می‌دهد. این بانک یکی از محبوب‌ترین بانک ­های ترکیه در بین ایرانی ­ها است.

سایر بانک ها نیز خدمات سپرده را انجام می دهند نظیر واکیف بانک، هالک بانک، دنیز بانک، گارانتی بانک، آک بانک و…

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)