زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

زرسان‌گلوبال - مشاور تخصصی خرید ملک در بهترین شهر‌های ترکیه

آیا اظهارات اخیر اردوغان به معنای کناره گیری از قدرت است؟

اظهارات اخیرجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در خصوص شرکت در آخرین انتخابات خود، سر و صدای زیادی را در محافل سیاسی این کشور ایجاد کرده است.

رئیس‌جمهور ترکیه برای اولین بار در مورد ترک قدرت صحبت و تاکید کرد که انتخابات شهرداری که قرار است در ۳۱ مارس برگزار شود، «آخرین» برای او خواهد بود.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که از سال ۲۰۰۳ به عنوان نخست وزیر و سپس رئیس جمهور در قدرت بوده‌است، گفت: «من بدون توقف به کار خود ادامه می‌دهم. ما یک نفس می‌دویم زیرا برای من این پایان کار است. با اختیاراتی که قانون به من داده‌است، این انتخابات آخرین انتخابات من است.»

او ۲۲ روز قبل از انتخابات، در جمع جمعیتی از بنیاد جوانان ترکیه گفت: «اما نتیجه برای برادرانم که پس از من خواهند آمد، یک برکت خواهد بود. انتقال اعتماد صورت خواهد گرفت».

مساله اصلی انتخاباتی برای حزب حاکم عدالت و توسعه، احیای استانبول، شهر اصلی و پایتخت اقتصادی کشور است که در سال ۲۰۱۹ به مخالفان رسید و خود اردوغان شهردار آن در دهه ۱۹۹۰ بود.

مراکز نظرسنجی در ترکیه می‌گویند که اختلاف بین احزاب اپوزیسیون امیدهای رئیس جمهور اردوغان را برای اینکه حزب عدالت و توسعه بتواند کرسی استانبول را در انتخابات آتی شهرداری دوباره به دست آورد، تقویت می‌کند. این پس از آن است که سال گذشته اردوغان مطابق با قانون اساسی برای سومین و آخرین دوره، ریاست جمهوری به دست آورد.

سازمان عالی انتخابات ترکیه فهرست نهایی نامزدهای انتخابات عمومی محلی را که در ۳۱ مارس برگزار می‌شود، در وبگاه خود منتشر کرد.

بر اساس این لیست، استانبول با ۴۹ نامزد، از جمله ۲۲ نفر از احزاب سیاسی و ۲۷ نامزد مستقل، به بزرگترین شهر تبدیل شده‌است که در آن نامزدها برای تصدی پست شهردار این شهر بزرگ رقابت خواهند کرد.

همین اظهارات، حامیان و مخالفان او را واداشته است تا به تفسیر جمله «مبهم» او در خصوص «آخرین انتخابات» بپردازند و به دنبال پاسخ به این سوال باشند که آیا منظور او از این سخنان، کناره گیری نهایی وی از قدرت است ؟

قصد اردوغان از کاربرد عبارت «آخرین انتخاباتی» که در آن شرکت می کند، خوانش های متعددی را در محافل مختلف این کشور در پی داشته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه از قول اردوغان گزارش داد که انتخابات محلی آتی این کشور که قرار است سی و یکم مارس برگزار شود، آخرین انتخابات او خواهد بود.

خانم «بانگی بشیر» تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه ترکیه ای در این باره می گوید: «اظهارات اخیر اردوغان به این دلیل سر و صدا به پا کرده است که در زمان حساسی یعنی «دوران منتهی به انتخابات محلی ترکیه در ۳۱ مارس» بر زبان آورده می شود و به نظر می رسد بیشتر جنبه مصرفی دارد.»

بشیر به العربیه می گوید: «اردوغان چند هفته قبل از انتخابات شورای شهر سخن می گوید؛ جایی که حزبش در آن به دنبال بازپس گیری سکان هدایت شهرهای بزرگی نظیر آنکارا و استانبول است؛ به همین دلیل احتمالا سخنان او صرفا جنبه تبلیغاتی داشته باشد.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه «ائتلاف حاکم ترکیه که حزب اردوغان رهبری آن را برعهده دارد، قوانین جدیدی را برای احزاب و انتخابات سراسری این کشور تدوین کرد که تا اردوغان بتواند در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی اخیر که در ماه مه گذشته برگزار شد، شرکت کند»، اظهار کرد: « اردوغان که در گذشته برای تغییر قوانین احزاب و انتخابات به هدف شرکت در آن تلاش کرد، بعید است از مشارکت در انتخابات آتی پا پس بکشد.»

این استاد دانشگاه ترکیه ای بیان می کند: «به نظر نمی رسد اظهارات اردوغان در خصوص شرکت در آخرین انتخابات جدی بوده باشد. »

این تحلیلگر سیاسی تصریح می کند: «تنها چند ماه از دوره سوم ریاست جمهوری اردوغان می گذرد و این یعنی اینکه او وقت کافی برای آماده شدن برای هرگونه انتخابات آتی را دارد و این موضوع به طور کامل برعکس اظهارات اخیر او در خصوص شرکت در آخرین انتخابات است.»

اردوغان سیاستمداری با بیشترین پیروزی های انتخاباتی در تاریخ مدرن این کشور، بیش از دو دهه است که ترکیه را رهبری می کند.

اردوغان گفت: «این آخرین انتخابات من است و طبق تفویض قانون، این آخرین انتخابات من است. نتیجه انتخابات، انتقال این میراث به برادران من است که بعد از من می آیند.»

پس از آنکه چند هفته پیش احزاب مختلف ترکیه نامزدهای خود را برای به دست گرفتن سکان هداست شهرداری های شهرهای بزرگ انتخاب کردند، قرار است سی و یکم مارس جاری ترکیه شاهد انتخابات محلی باشد .

از آنجا که حزب «خلق جمهوری» به عنوان اصلی ترین رقیب حزب حاکم ترکیه توانست در انتخابات ۲۰۱۹ میلادی نامزدهای حزب حاکم را در استانبول و آنکارا شکست دهد، حزب عدالت و توسعه برای پس گرفتن اداره آن شهرها در انتخابات آتی تلاش می کند.

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)